Candidates

Your Green Candidates 2021

Annamie Paul
Toronto Centre
Elizabeth May
Saanich—Gulf Islands
Paul Manly
Nanaimo—Ladysmith
Clément Badra
Mount Royal
Uzair Baig
Markham—Stouffville
Arjun Balasingham
Scarborough—Agincourt
Nicole Bellay
Mission—Matsqui—Fraser Canyon
Marie-Clarisse Berger
Sherbrooke
Charles-Eugène Bergeron
Lévis—Lotbinière
Rebecca Blaevoet
Madawaska—Restigouche
Denis Blanchette
Louis-Hébert
Aidan Blum
Banff—Airdrie
Greg Boettcher
Winnipeg South
Michelle Bowman
Guelph
Owen Bradley
Kitchener—Conestoga
Michele Braniff
Cambridge
Daniel Brisbin
Battle River—Crowfoot
Krystal Brooks
Simcoe North
Valerie Brooks
Yorkton—Melville
Andrew Brown
Winnipeg Centre
Diandra Bruised Head
Medicine Hat—Cardston—Warner
Kira Brunner
Lakeland
Angela Brydges
Winnipeg-North
Amanda Cain
Scarborough Southwest
Elvira Caputolan
Don Valley West
Nancy Cardin
Longueuil—Charles-LeMoyne
Sarah Carter
LaSalle—Émard—Verdun
Nasser Chalifoux
Desnethé—Missinippi—Churchill River
Cynthia Charbonneau-Lavictoire
Ville-Marie—Le Sud-Ouest—Île-des-Soeurs
Erica Charlton
Bay of Quinte
Martin Chartrand
Abitibi—Témiscamingue
Daniel Chicoine
Louis-Saint-Laurent
Farrukh Chishtie
Vancouver Kingsway
Alex Clark
Egmont
Nicholas Clayton
Simcoe—Grey
Michelle Corcos
Brome—Missisquoi
Pierre-Alexandre Corneillet
Alfred-Pellan
Keiran Corrigall
Calgary Signal Hill
Karleigh Csordas
Brantford—Brant
Christian Cullis
Burlington
Maureen Curran
Burnaby South
Adrian Currie
Davenport
Iain Currie
Kamloops—Thompson—Cariboo
Mark Davidson
Mississauga—Malton
Phil De Luna
Toronto—St. Paul’s
Reuben DeBoer
Beaches—East York
Brian Deheer
Fort McMurray—Cold Lake
Patricia Deitch
Miramichi—Grand Lake
Bianca Deltorto-Russell
Honoré-Mercier
Perry DeNure
Fleetwood—Port Kells
Ewan DeSilva
Mississauga—Erin Mills
Sylvain Dodier
Compton—Stanstead
Peter Dolling
Burnaby North—Seymour
Nira Dookeran
Carleton
Richard Dunn
Moncton—Riverview—Dieppe
Anthony Edmonds
Sackville—Preston—Chezzetcook
Dalila Elhak
Beauport—Limoilou
Afam Elue
Etobicoke—Lakeshore
Mark Embrett
Sydney—Victoria
Sam Fairbrother
Notre-Dame-de-Grâce—Westmount
Kaija Farstad
Langley—Aldergrove
Franco Fiori
Rosemont—La Petite-Patrie
Timothy Flemming
Newmarket—Aurora
Jillian Foster
Cumberland—Colchester
Stephen Fowler
Abbotsford
Eric Frydman
Eglinton—Lawrence
Victoria Galea
Hamilton West—Ancaster—Dundas
Marie-Claude Gaudet
Saint-Maurice—Champlain
Fabrice Gélinas Larrain
Beloeil—Chambly
Janine Gibson
Provencher
Laura Gillanders
Richmond Centre
Simon Gnocchini-Messier
Hull—Aylmer
Angel Godsoe
Haliburton—Kawartha Lakes—Brock
Harley Gordon
Esquimalt—Saanich—Sooke
Anna Gorka
Willowdale
Mathieu Goyette
Montcalm
Tim Grant
University—Rosedale
Craig Gravelle
Nickel Belt
Kelly Green
Edmonton Strathcona
David Greenfield
Saskatoon West
Mario Guay
Mirabel
Andrea Gunner
North Okanagan—Shuswap
Emilie Hamel
Mégantic—L'Érable
David Hamelin-Schuilenburg
Terrebonne
Michael Fintan Hartnett
Orléans
Thomas Hatch
Flamborough—Glanbrook
Douglas Hemmerling
Winnipeg-South Centre
Roberta Herod
King—Vaughan
Chris Hill
Mississauga—Streetsville
Devlin Hinchey
Elmwood—Transcona
Mary Ann Hodge
London North Centre
Melanie Hoffman
Edmonton Riverbend
Melanie Holm
Niagara Falls
Andrew Holman
Trois-Rivières
Tara Howse
South Okanagan—West Kootenay
Jeremy Hull
Lambton—Kent—Middlesex
Leigh Hunsinger-Chang
Cariboo—Prince George
Isaiah Hunter
Moose Jaw—Lake Centre—Lanigan
Naomi Hunter
Regina—Qu'Appelle
North Hunter
Saskatoon—University
Wayne James
Selkirk—Interlake—Eastman
Rachid Jemmah
Gatineau
Barbara Joannette
La Prairie
Rachel Johns
Acadie—Bathurst
Luc Joli-Coeur
Ahuntsic-Cartierville
Archie Kaario
North Vancouver
Elvin Kao
Markham—Unionville
Anna Keenan
Malpeque
Angela Keller-Herzog
Ottawa-Centre
Catharine Kendall
Prince George—Peace River—Northern Rockies
Patrick Kerr
Québec
Waji Khan
Kingston and the Islands
Muhammad Hassan Khan
Vaughan—Woodbridge
Simon King
Longueuil—Saint-Hubert
Oriana Knox
Oakville
Joanna Kocsis
Niagara West
Felix Kongyuy
Surrey Centre
Johannes Kotilainen
Whitby
Chris Kowalchuk
Milton
Gordon Kubanek
Nepean
Malka Labell
Calgary Heritage
Craig Laferriere
Mississauga Centre
Shirley Lambrecht
Dauphin—Swan River—Neepawa
Darcie Lanthier
Charlottetown
Daniel Lapierre
Glengarry—Prescott—Russell
Heather Lau
Edmonton Griesbach
Victor Lau
Regina—Wascana
Roland Laufer
Northwest Territories
Jean-Michel Lavarenne
Laurier—Sainte-Marie
Zachary Lavarenne
Hochelaga
Ashley Michelle Lawrence
Bruce—Grey—Owen Sound
Susanne Lawson
Courtenay—Alberni
Michel Le Comte
Laurentides—Labelle
Jenni Le Forestier
Dufferin—Caledon
Mimi Lee
Markham—Thornhill
Hélène Lefebvre
Bellechasse—Les Etchemins—Lévis
Alain Lépine
Papineau
Nick Loughton
Victoria
David Macdonald
New Westminster—Burnaby
Jordan MacDougall
Peace River—Westlock
Tracey MacKinnon
Thunder Bay—Rainy River
Michael MacLean
Cardigan
Marc Mantha
Parry Sound—Muskoka
Diem Marchand-Lafortune
Parkdale—High Park
Laura Mariani
Dorval—Lachine—LaSalle
Anthony Martin
Tobique—Mactaquac
Cheryl Matthew
Vancouver East
Ann McAllister
Saint John—Rothesay
Shaughn McArthur
Pontiac
Kurtis McCartney
Niagara Centre
Ralph McLean
Churchill—Keewatinook Aski
Daniella Mikanovsky
Thornhill
Sonny Mir
Oshawa
Amanda Moddejonge
Thunder Bay—Superior North
Mike Morrice
Kitchener Centre
Lenore Morris
Yukon
Austin Mullins
Calgary Centre
Rana Nelson
Kootenay—Columbia
Calvin Neufeld
Lanark—Frontenac—Kingston
Katerina Nikas
Central Nova
Nicole O'Byrne
Fredericton
Natalie Odd
Calgary Confederation
Frédéric Olivier
Châteauguay—Lacolle
Henry Oulevey
Windsor—Tecumseh
Alaric Paivarinta
Vancouver Centre
Jacques Palardy-Dion
Charlesbourg—Haute-Saint-Charles
Nancy Pancheshan
Essex
Simon Paré-Poupart
Thérèse-De Blainville
Vanessa Parks
Charleswood—St. James—Assiniboia—Headingley
Larry Pattison
Hamilton East—Stoney Creek
Leigh Paulseth
Ajax
Sheldon Perris
Sherwood Park—Fort Saskatchewan
Nathe Perrone
Bourassa
Didier Pilon
Abitibi—Baie-James—Nunavik—Eeyou
Érica Poirier
Joliette
Laurent Poliquin
Saint-Boniface—Saint-Vital
Imtiaz Popat
Vancouver Granville
Christian Proulx
Ottawa—Vanier
Shaun Pulsifer
Calgary Midnapore
Jennifer Purdy
Kanata—Carleton
Francoise Raunet
Steveston—Richmond East
Cherese Reemaul
Carlton Trail—Eagle Creek
Bob Reid
Oxford
John Reist
New Brunswick Southwest
Lorraine Rekmans
Leeds—Grenville—Thousand Islands and Rideau Lakes
laurence Requilé
Berthier—Maskinongé
Remi Rheault
Kenora
Catharine Rhodes
St. Catharines
Sheila Richardson
Kings—Hants
Jo-Ann Roberts
Halifax
Elizabeth Robertson
Mississauga—Lakeshore
David Robinson
Sudbury
Brett Rogers
Foothills
Gabe Rose
Kitchener South—Hespeler
Amanda Rosenstock
Spadina—Fort York
Carey Rutherford
Calgary Forest Lawn
Les Schram
Ottawa South
Michael Simpson
West Vancouver—Sunshine Coast—Sea to Sky Country
Devyani Singh
Vancouver Quadra
Jeremy Smith
Delta
Janna So
Calgary Skyview
Bruno Sousa
Oakville North—Burlington
Amanda Stark
Elgin—Middlesex—London
David Stibbe
Ottawa West—Nepean
Cameron Stiff
Vaudreuil—Soulanges
Imre Szeman
Kelowna—Lake Country
Ahmed Taleb
Laval—Les Îles
Evelyn Tanaka
Calgary Shepard
Grace Tarabey
Outremont
Natalie Telfer
Don Valley North
Timothy Thompson
Fundy Royal
Unblind Tibbin
Humber River—Black Creek
Maryem Tollar
Toronto—Danforth
Thomas Trappenberg
South Shore—St. Margarets
David Turcotte
Bécancour—Nicolet—Saurel
David Urquhart
Hamilton Mountain
Leigh V. Ryan
Saint-Jean
Carol Vandale
Cypress Hills—Grasslands
Mark Vercouteren
Chatham—Kent—Leamington
Lia Versaevel
Cowichan—Malahat—Langford
Karla Villagomez Fajardo
Waterloo
Gillian Walker
Saskatoon—Grasswood
Kerri Wall
Battlefords—Lloydminster
Nicki Ward
York South—Weston
Jeanie Warnock
Stormont—Dundas—South Glengarry
Brennan Wauters
Central Okanagan—Similkameen—Nicola
Jessica Wegg
North Island—Powell River
Avra Weinstein
Hamilton Centre
Chanté White
Peterborough—Kawartha
Christina Wilson
Northumberland—Peterborough South
Reg Wilson
Hastings—Lennox and Addington
Andrzej Wisniowski
Beauce
Catriona Wright
Calgary Rocky Ridge
Michael Wright
Regina—Lewvan
Marie-Josée Yelle
Jonquière
Adeana Young
Skeena—Bulkley Valley
Rana Zaman
Dartmouth—Cole Harbour
Ran Zhu
Wellington—Halton Hills
Stephen Zimmermann
Algoma—Manitoulin—Kapuskasing
Richard Zurawski
Halifax West